Tento web používá cookies. Tím, že na webu setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více se dozvíte zde.

KONTAKTY FAQ

O NÁS

NEJSTROMEČKY.cz jsou spolehlivým internetovým obchodem s nejkrásnějšími umělými vánočními stromečkyvěncigirlandami a jejich příslušenstvím. Máme nejširší nabídku ze všech eshopů v ČR.

Abychom vám pomohli vytvořit tu nejkrásnější vánoční atmosféru, ať již u vás doma, v kanceláři nebo třeba ve škole, klademe důraz především na kvalitu a dokonalý vzhled našich umělých vánočních stromečků.

V nabídce máme více než 35 druhů vánočních stromků, a to v různých velikostech. Pořídit si tak můžete stromečky, které postavíte doprostřed stolů, ale i takové, které zaplní celý roh vašeho obývacího pokoje. Nejmenší stromeček měří 75 cm, dále máme v nabídce stromečky o velikostech 90, 100, 105, 110, 120, 150, 180, 210, 220, 240 a 250 centimetrů. U nás si tak vybere opravdu každý.

NEJSTROMEČKY.cz jsou tu pro všechny, kteří si chtějí pořídit ten nejkrásnější umělý vánoční stromeček na světě. V naší nabídce najdete jak tradiční umělé vánoční stromky, tak i luxusní umělé vánoční stromečky, u kterých jsou větvičky téměř k nerozeznání od živých. Našim cílem je, aby pro vás bylo nakupování příjemným a bezproblémovým zážitkem.

Kromě umělých vánočních stromků nabízíme také umělé vánoční věnce a girlandy, příslušenství k vánočnímu stromku, vánoční ozdoby a také tradiční vánoční osvětlení.


 

HISTORIE VÁNOČNÍHO STROMEČKU

Podle historických pramenů pochází zdobení stromů ještě z dob pohanských magií a kouzel, které souvisely s kultem zelených stromů. Slavily se "svaté noci" zasvěcené slunečnímu božstvu, při nichž nechyběl ani tanec pod stromy, které byly ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly. Původně se takto zdobily stromy ve volné přírodě, posléze se tento zvyk přenesl do lidských obydlí.

Je ale možné i jiné vysvětlení, kde se zvyk zdobení stromů vzal. Lidé byli už od pradávna přesvědčeni, že mrtví mohou v určité dny vstupovat do světa živých a zaujmout jejich místo. Na základě těchto tezí vznikl vánoční zvyk, věšení stromečků špičkou dolů a zdobení stromku pamlsky jako lest na mrtvé duše. Tradovalo se, že mrtví snědí všechny sladkosti, a když se nasytí, tak již nikomu neublíží. K tomuto rituálu patří i vánoční nevstávání od stolu, aby duše uvolněné místo nezasedla. Zvykem germánských národů bylo stavět ozdobený strom (především jedle) o svaté noci před dům a k poctě boha Slunce na ně byla umísťována světla. Stromy se nazývaly zimní máje.

CHVOJKA

I v našich krajích má zdobení stromečku již dávnou tradici, říkalo se mu chvojka, což byla větev nebo špika jedle. O tradici chvojky v Čechách jsou dochovány zprávy ještě z poloviny 19. století. Zdobila se sušeným ovocem, rozinkami, perníčky a pestrými šátky a věšela se nad stůl špičkou dolů, později se připevňovala opačně - za špičku.

CÍRKEV A VÁNOČNÍ STROMEK

Strojení vánočního stromku bylo ještě v 16. století považováno za pohanský zvyk. Koncem 16. století ho přijala i církev, ale vtiskla mu částečnou náboženskou symboliku. Ponechala pohanský symbol zelených větví jehličnanů jako podobenství věčného života, ale mimoto připodobnila vánoční stromeček k rajskému stromu Adama a Evy, na jejichž svátek se Štědrý den slaví. Kolem 60. let 19. století již byl přijat vánoční stromeček na milost i na venkově, ovšem podle venkovských tradic. První vánoční stromeček v Čechách se rozzářil v Praze roku 1812 u domu ředitele, režiséra a herce Stavovského divadla Jana Karla Leibicha, jež chtěl ukázat krásu "Tannenbaumu", jak jej poznal v rodné Mohuči, a zároveň připravit svým přátelům na každoročně pořádaném vánočním večírku hezké překvapení.

Velmi brzy pak vánoční stromek začala strojit česká šlechta a v měšťanských rodinách zcela zdomácněl ve 40. letech 19. století. Zdobil se cukrovím, lidovými výtvory ze dřeva, perníku nebo pečiva, jablíčky, oříšky či plody mochyně.

Postupem času se výzdoba stromečků stále zdokonalovala, v domácnostech se vyráběly různé ozdobičky a řetězy, které byly nahrazeny skleněnými ozdobami. Svíčky na stromeček byly původně voskové, ty dnes na vánoční výzdobu použije asi jen málokdo.

DALŠÍ ZDROJE

Kromě výše uvedené verze exisuje i spousta dalších. Některé zdroje zabývající se historií vánočního stromku naleznete níže.

Pravý původ našeho vánočního stromku; Oscar Cullmann, katolik.cz
Odkud se vzal vánoční stromek; Oscar Cullmann, katolik.cz
Informace o Vánocích - původ, stromek, pečivo; pastorace.cz
První vánoční stromeček v Čechách se rozzářil v Praze v roce 1812; denik.cz
Vánoční stromek; wikipedia.cz
Vánoční stromek; plus.rozhlas.cz
Slavíte Vánoce? A víte proč? Zdobení stromku nemá s Ježíškem nic společného; zoommagazin.iprima.cz
Historie vánočního stromku; vanocnistromecek.wz.cz
Vánoční strom špičkou dolů? Současný trend je starou slovanskou tradicí; E15.cz

 

JAK SE ŘEKNE VÁNOČNÍ STROMEK V JINÝCH ZEMÍCH?

Vianočný stromček - slovensky
Christmas Tree - anglicky
Weihnachtsbaum - německy
Sapin de Noël - francouzsky
Kersfees Boom - afrikánsky
Kurisumasutsuri - japonsky
Albero di Natale - italsky
Arbre de Nadal - katalánsky
Árbol de Navidad, Noel Agaci - španělsky
Árvore de Natal - portugalsky
Árbore de Nadal - galicijsky
Karácsonyfa - maďarsky
Joulukuusi - finsky
Juletre - norsky
Julgran - švédsky
Kerstboom - holandsky
Kristnaska arbo - esperanto
Choinka - polsky

 

NEJSTROMEČKY.cz
TY NEJKRÁSNĚJŠÍ UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMEČKY

ONLINE PRODEJ TĚCH NEJKRÁSNĚJŠÍCH UMĚLÝCH VÁNOČNÍCH STROMKŮ, VĚNCŮ A GIRLAND, JAKÉ SE JEN NA SVĚTĚ VYRÁBĚJÍ.V NAŠÍ NABÍDCE NALEZNETE JAK KLASICKÉ UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMKY, TAK I MODERNÍ REALISTICKÉ 3D STROMEČKY, KTERÉ JSOU NA PRVNÍ POHLED TAKŘKA K NEROZEZNÁNÍ OD ŽIVÝCH STROMKŮ. NA VÝBĚR MÁME CELOU ŘADU VELIKOSTÍ OD MALÝCH STROMKŮ, PO NĚKOLIKAMETROVÉ STROMY. 
PRVNÍ VÁNONÍ STROMEČEK V ČECHÁCH SE ROZZÁŘIL V PRAZE ROKU 1812 U DOMU ŘEDITELE, REŽISÉRA A HERCE STAVOVSKÉHO DIVADLA jANA KARLA LEIBLICHA, JEŽ CHTĚL UKÁZAT KRÁSU "TANNENBAUMU", JAK JEJ POZNAL V RODNÉ MOHUČI, A ZÁROVEŇ PŘIPRAVIT SVÝM PŘÁTELŮM NA KAŽDOROČNĚ POŘÁDANÉM VÁNOČNÍM VEČÍRKU HEZKÉ PŘEKVAPENÍ. VELMI BRZY PAK VÁNOČNÍ STROMEK ZAČALA STROJIT ČESKÁ ŠLECHTA A V MĚŠŤANSKÝCH RODINÁCH ZCELA ZDOMÁCNĚL VE 40. LETECH 19. STOLETÍ. ZDOBIL SE CUKROVÍM, LIDOVÝMI VÝTVORY ZE DŘEVA, PERNÍKU NEBO PEČIVA, JABLÍČKY, OŘÍŠKY ČI PLODY MOCHYNĚ.
 
 

ONLINE PRODEJ

NEJSTROMEČKY

ZÁKAZNICKÝ SERVIS